Chovatelská stanice - Kolie z Blanského lesa

Alan a Nela, náš krásný chovný pár. Každý z nich pochází z velmi úspěšných chovatelských stanic. Plánujeme šťeňata. Pokud vše "klaplo" mužeme koncem června 2014 nabídnout první šťeňata. Alan se pišní mimo jiné titulem r. CAC z výstavy Klubu Chovatelů colií a sheltií a z Národní výstavy titulem CAC, Nela má hodnocení: velmi dobrá, z duvodů že si vyrazila zub, ovšem na další výstavy již nechodíme, na obrázku jí vidíte vlevo.
KOLIE:

Plemeno jistě zná každý, kdo se jen trochu zajímá o psí plemena a ten, kdo náhodou ne, jistě někdy viděl v televizi příběh kolie Lassie.

Jedni z předků kolie byli dovezeni z Islandu před více než 400 lety. Originální název „colley“ znamená skotský název pro ovci s černou tváří. Pastevecká plemena se používala po celá staletí na Skotské vysočině k pasení a hlídání ovcí, tyto pastevci se pravděpodobně vyskytovali na území britských ostrovů od dob příchodu Keltů. Další plemena, která se podílela na vzniku dnešní kolie jsou barzojové a setři. Před tím, než vznikla dnešní dlouhosrstá kolie existovalo mnoho různých „ras“ pasteveckých psů, které byly různě označovány a navzájem se křízili.

Tato pastevecká plemena byla pro obyvatele Skotska velmi důležitá. Hlídali stáda a ušetřili tak pastevcům mnoho práce a starostí. O pasteveckých psech kolují též pověsti, například o psu, který se po čtyři dny staral o zracené dítě – obstarával mu potravu a zavedl ho zpět k lidem.

V angličtině se dlouhosrstá kolie nazývá „rough coated collie“, což v překladu znamená hrubosrstá kolie, což již dávno není pravda, dnešní kolie se pyšní krásnou dlouhou srstí.
alananela_006.jpg
Máte zájem o některou z naších služeb anebo máte jen nějakou připomínku?: Prosím zašlete nám jí.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one